Po krótkiej przerwie wracam z kolejnym przepisem w ramach projektu Naturalnie Bałtyckie. Śledź, to jedna z najpopularniejszych ryb w Polsce. Przygotowuję ją na różne sposoby, ale w postaci przekąsek i sałatek smakuje nam najbardziej ;) Dziś serwuję wczesne ziemniaki gotowane w mundurkach z sałatką śledziową na bazie czerwonej fasolki, jabłka i ogórka. Połączenie proste, ale jakże smaczne. Sałatka śledziowa w takim wydaniu jest rewelacyjna, możecie podawać ją na obiad z ziemniakami albo jako przekąskę z pieczywem.
Śledź - najpopularniejsza ryba w Polsce
Śledzie zaliczamy do ryb tłustych, nie są jednak bardzo kaloryczne – w 100 g są tylko 162 kcal. Mogą więc je jeść osoby, które dbają o linię, bo obecne w tych rybach składniki pomagają spalać tłuszcz i ułatwiają przemianę materii. Śledzie zawierają znaczne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki temu korzystnie wpływają na pracę serca, pamięć i naszą odporność. Szczególnie bogate są w kwas eikozapentaenowy (EPA), niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Wpływa on na rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zmniejsza lepkość krwi, co zapobiega tworzeniu się zakrzepów.
Śledzie zawierają również duże ilości witamin A i E, zwanych witaminami młodości. Dostarczają ponadto witaminy D, która jest istotna dla prawidłowej pracy układu nerwowego, pozwala cieszyć się dobrą pamięcią i pozytywnym nastrojem. Śledzie są również bogatym źródłem witamin z grupy B oraz składników mineralnych – potasu, żelaza, jodu, cynku, fosforu i miedzi.
Pozostałe przepisy stworzone przeze mnie w ramach projektu Naturalnie Bałtyckie znajdziesz w tej zakładce.
0 comments:
Prześlij komentarz