Karkówka pieczona w rękawie

Karkówka pieczona w rękawie - poznaj mój sposób na soczyste mięso!

Pieczona karkówka to świetny pomysł zarówno na codzienny, jak i świąteczny obiad. Najszybszym sposobem na soczystą karkówkę jest pieczenie jej w foliowym woreczku lub rękawie. Cały sekret tkwi w tym, aby odpowiednio dobrać przyprawy i porządnie zamarynować mięso.
Karkówka pieczona w rękawie jest soczysta, aromatyczna, a mięso dzięki temu nie wysusza się podczas pieczenia.



Tak przygotowany karczek doskonale smakuje na ciepło jako dodatek do obiadu. Będzie doskonały również na zimno, jako wędlina na kanapki. Świeże pieczywo z plastrem domowego karczku, na to musztarda i ogórek kiszony, mniam! Polecam Wam gorąco ten prosty przepis na domową karkówkę pieczoną.

Poniżej znajdziecie moje porady oraz niezbędne informacje jak upiec soczysty i aromatyczny karczek. Dzisiaj jako dodatek proponuję do tego pieczone ziemniaki, które dodajemy do mięsa w trakcie jego pieczenia. Obowiązkowo również musi znaleźć się na talerzu domowa surówka, pyszna, kolorowa i pełna witamin.

Przepis na surówkę z białej kapusty, z porem, jabłkiem i marchewką zachwyci Was i posmakuje całej rodzinie. Taki obiad jest bardzo szybki i prosty do przygotowania, całość razem smakuje fantastycznie :)




Karkówka pieczona w rękawie 

Składniki:
na 1, 5 kg mięsa 
ok. 6 - 8 porcji

1, 5 kg karkówki w kawałku
5 ząbków czosnku
2 białe cebule średniej wielkości
3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego
2 łyżki ketchupu 
1 łyżeczka majeranku
1 łyżeczka suszonego tymianku
1 łyżeczka czerwonej słodkiej papryki
1/ 2 łyżeczki czerwonej ostrej papryki
1 i 1/2 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu
+ woreczek do pieczenia

Karkówka pieczona w rękawie - przygotowanie:

1. Mięso umyj i osusz. Do miseczki przełóż oliwę z oliwek, ketchup oraz wszystkie przyprawy. Składniki dobrze ze sobą wymieszaj.
2. Powstałą marynatą natrzyj mięso dokładnie z każdej strony. Teraz w kilku miejscach długim i ostrym nożem zrób wgłębienia w karkówce, w które następnie powciskaj obrane ząbki czosnku. Dzięki temu cały aromat przejdzie do mięsa w trakcie pieczenia. 
3. Tak przygotowaną karkówkę umieść w woreczku do pieczenia, obłóż cebulą posiekaną w talarki. Worek zamknij klipsem.
Zamarynowane mięso może w lodówce spędzić spokojnie 12 - 24 godziny. Tak naprawdę im dłużej karkówka marynuje się, tym mięso będzie bardziej aromatyczne po upieczeniu.
4. Karkówkę na ok. 30 minut przed pieczeniem wyciągnij z lodówki, aby nabrała temperatury pokojowej. 
5. Piekarnik rozgrzej do 190 stopni C, u mnie funkcja grzanie góra - dół. Worek z mięsem przeóż na blachę. Piecz karkówkę ok. 100 minut. Zasada pieczenia karczku jest bardzo prosta - 1 kg mięsa to 1 godzina pieczenia. Długość trzymania mięsa w nagrzanym piekarniku zależy również od grubości kawałka. 
6. Na 10 minut przed końcem pieczenia rozcinamy folię nożyczkami (uwaga, żeby nie poparzyć się ponieważ w tym momencie buchnie gorąca para z woreczka). Kontynuujemy pieczenie jeszcze przez 10 minut z rozciętą folią, aby mięso apetycznie przyrumieniło się. 


Porada: Dzięki temu, że zamarynowany karczek od razu umieszczamy w woreczku do pieczenia Gosia, nie brudzimy dodatkowych naczyń i nie marnujemy czasu na przekładanie mięsa do innego naczynia. Woreczek z całą zawartością następnie układamy na blasze i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika.




W czasie kiedy mięso piecze się w piekarniku zabieramy się za przygotowanie surówki oraz ziemniaczków.

Surówka z białej kapusty, z porem, marchewką i jabłkiem

Składniki:
na 6 porcji

1 mała główka białej kapusty
3 średniej wielkości marchewki
1 biała część pora
1 duże soczyste jabłko
1 mały pęczek koperku
2 łyżki majonezu
2 łyżki jogurtu naturalnego
1 łyżka soku z cytryny
solidna szczypta soli oraz świeżo mielonego pieprzu do smaku

Surówka z białej kapusty, z porem, marchewką i jabłkiem - przygotowanie:

1. Warzywa umyj i osusz. Kapustę drobno poszatkuj. Marchew oraz jabłko zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Białą część pora pokrój w półtalarki. Pęczek koperku drobno posiekaj.
2. Majonez połącz z jogurtem naturalnym, sokiem z cytryny oraz z przyprawami. 
3. Wszystkie warzywa przełóż do miski, polej sosem i wymieszaj.
4. Surówkę wstaw na 30 minut do lodówki, aby smaki przegryzły się.





Pieczone ziemniaki

Składniki:
na 4 - 5 porcji 

1 kg ziemniaków (waga po obraniu)
5 łyżek oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego 
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka czerwonej słodkiej papryki
1 łyżeczka suszonego tymianku
szczypta świeżo mielonego pieprzu
1 łyżka mąki ziemniaczanej


Pieczone ziemniaki - przygotowanie:

1. Ziemniaki obierz ze skórki, umyj i pokrój na ćwiartki lub łódeczki.
2. W miseczce wymieszaj oliwę z oliwek z przyprawami.
3. Do większej miski przełóż ziemniaki, polej je oliwą z przyprawami. Następnie oprósz mąką ziemniaczaną. 
4. Całość bardzo dobrze wymieszaj, aby każdy kawałek ziemniaka obtoczony był w oliwie i przyprawach. Dzięki dodatkowi mąki ziemniaczanej, ziemniaki po upieczeniu będą apetycznie chrupiące. 
5. Tak przygotowane ziemniaki przełóż na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Ziemniaczki ułóż równomiernie, aby nie nachodziły na siebie. Wstaw je do piekarnika mniej więcej w połowie pieczenia mięsa. W trakcie pieczenia wymieszaj ziemniaki kilka razy, aby równomiernie były przyrumienione. Finalnie ziemniaczki powinny spędzić ok. 50 minut w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni C.






Porada: Blachę lub naczynie żaroodporne wyłóż papierem do pieczenia Gosia, dzięki temu ziemniaki nie przykleją nam się do dna blachy i po upieczeniu bez problemu przełożymy je na talerz.




Partnerem wpisu jest marka Gosia.

Share on Google Plus

Autorka: Tysia Gotuje

Cieszę się, że tu jesteś i mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej. Zapraszam do śledzenia mnie na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie. Jeżeli skorzystałeś z mojego przepisu zachęcam do wysłania zdjęcia potrawy na tysiagotuje@gmail.com . Zdjęcie za Twoją zgodą opublikuję w galerii Czytelników na Facebooku.
    Komentarze

0 comments:

Prześlij komentarz